PA-slutsteg 2000 Watt
Produktmeny
- HiFi
- Billjud
- Belysning
- PA-utrustning
- DJ-utrustning
- Ljuseffekter & Rök
- Studioutrustning
- Musikinstrument tillbh.
- Högtalarbyggsatser
- Högtalarelement
- Högtalartillbehör
- Kablar & Kontakter
- Larm & Övervakning
- Strömförsörjning
- DIY & Verktyg
- Mätinstrument
- Mjukvara
- Prylhörnan
- Övrigt
- *********
- Presenttips!
STA-250 är det självklara valet om du är ute efter ett PA-slutsteg konstruerat med den senaste tekniken och med ett gynnsamt förhållande pris/prestanda. Trots priset är STA-250 fullbestyckat med temperaturstyrda fläktar, limiter, LCD-display, inbyggda aktiva delningsfilter med mera. Passar perfekt för att driva kraftiga fullrange högtalare eller topphögtalare i större PA-anläggningar. Tack vare bred erfarenhet och hög teknisk kompetens har Monacors tekniker designat slutsteget kompromisslöst med specifikationer och finesser som man normalt inte hittar i denna prisklass.
STA-250 är en väl genomtänkt konstruktion där man tagit hänsyn till den tuffa miljö som slutsteget kommer att användas i. T ex är chassit extra kraftigt byggt för att tåla oöm behandling och stor möda har lagts på intern layout, dels för optimering av kylsystemet, dels för att de känsligaste delarna ska sitta så skyddade som möjligt. Genom att optimera konstruktionen och använda extra tåliga och påkostade komponenter där det verkligen är kritiskt har Monacors tekniker lyckats uppnå exceptionell ljudkvalitet och driftsäkerhet som normalt inte hittas i prisklassen. När det gäller kapaciteten är det inte bara effekten i Watt som räknas, utan även slutstegets förmåga att leverera mycket ström. STA-250 är bestyckat med extra stor transformator som kan förse slutstegsdelen med all ström den behöver och därmed hålla högtalarna i ett järngrepp.
Det finns alla tänkbara skydd för att värna om de högtalare som kopplas till STA-250, men även för att skydda själva slutsteget mot t ex överhettning. Den inbyggda limitern kan enkelt aktiveras på baksidan av enheten, vilket effektivt skyddar högtalarna från distorderad (förvrängd) signal som annars i värsta fall kan förstöra högtalarelementen. STA-250 är även utrustat med en smart display som ger dig all användbar och intressant information om slutstegets status. Det inbyggda delningsfiltret kan antingen köras lågpass 45-960 Hz eller högpass 450-9600 Hz - en mycket flexibel lösning som ger dig stora möjligheter att anpassa anläggningen.
Genom att brygga STA-250 går det att plocka ut uppemot 2000W, vilket räcker mer än väl för att sätta fart på vilken baslåda som helst. Passar såklart även utmärkt för att driva både kraftiga fullrange och topphögtalare. Även om detta PA-slutsteg främst är tänkt för professionellt bruk kan det tack vare hög ljudkvalitet även användas till hemmabruk, speciellt när det finns behov av mycket effekt. Ett tryggt köp som både tillfredsställer öron och plånbok, med mycket bra förhållande mellan pris och prestanda.
Specifikationer
- LCD for temperature, operating mode, power
- Adjustable crossover network: 45-960Hz/450-9,600Hz, switchable high-pass filter or low-pass filter
- 3 operating modes can be selected (stereo, parallel or bridge)
- Limiter function can be switched on additionally
- Temperature-controlled fans
- 2 level controls
- Ground lift function
- Speaker switch-on delay
- Protective circuit with LED indication for protection against short circuit and overheating
- LEDs for each channel for indicating output signal, level and limiter
|
Output power |
|
|
RMS power |
|
|
Stereo 4 ohm |
2 x 700WRMS |
|
Stereo 8 ohm |
2 x 500WRMS |
|
8 ohm bridge operation |
1 x 1,200WRMS |
|
Max. power |
1 x 2,000WMAX |
|
General information |
|
|
Inputs |
1V/20k ohm |
|
Frequency range |
20-20,000Hz |
|
S/N ratio |
> 78dB |
|
Crosstalk attenuation |
> 35dB |
|
THD |
<0.1% |
|
Power supply |
230V/50Hz/2,900VA |
|
Admiss. ambient temp. |
0-40 °C |
|
Dimensions |
482x100x455mm, 2RS |
|
Weight |
19.1kg |
|
Connections |
2 x XLR L/R 2 x 6.3mm jack L/R 3 x SPEAKER 2 x pair of screw terminals |

























